عایق رطوبتی

عایق رطوبتی(قسمت دوم)

شرکت آریان نگین کیش (تحت نظر هلدینگ صبا میهن)سالها تلاش وتجربه خود را برای بررسی مقاومت در ساختمان ها و بهبود هرچه بیشتر در پروژه های خود با در هم آمیختن دانش و طراحی ومصالح باکیفیت بالا بکار بسته وبه عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت ها در صنعت ساختمانی وطراحی شناخته شده است . دراین مقاله به بررسی عایق های رطوبتی  می پردازیم

معرفی نمونه های پرکاربرد زهکشی و عایق های رطوبتی

 

زهکشی را می توان بسته به نوع کاربردش، به انواع زیر دسته بندی کرد :

  • زهکشی صفحه ای : در مجاورت سازه هایی که فشار هیدرولیکی بر آنها وارد می شود.
  • زهکشی سفره ای : برای زهکشی شیرابه ها و در مکان های دفن زباله
  • زهکشی فتیله ای : به منظور کاهش میزان نشست خاکریزه هایی که روی خاک های سست قرار دارند
  • زهکشی لبه ای : در مجاورت سنگفرش ها و با هدف ذخیره و انتقال زهاب های جانبی در جاده

 

متداول ترین عایق های رطوبتی

۱ – عایق قیر و گونی

ترکیب قیر و گونی خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد و علاوه بر نفوذناپذیری در برابر آب، در برابر نمک ها و دیگر مواد شیمیایی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. تمامی این خصوصیات برجسته سبب شده که این نوع از عایق رطوبتی تبدیل به رایج ترین عایق مورد استفاده در کشور گردد. عایق قیر و گونی از لحاظ اقتصادی هم به صرفه است و می توان با اطمینان خاطر از آن برای سالیان طولانی استفاده کرد. خاصیت تغییر شکل در برابر فشار و تجزیه در دمای بالا را می توان از معایب این نوع از عایق رطوبتی دانست.

عایق های رطوبتی

۲ – نوع پیش ساخته عایق رطوبتی

در ساخت این نوع از عایق­ها، لایه ای از پشم شیشه و پلی استر استفاده می کنند و سپس دو طرف آن را با قیر می پوشانند؛ که باعث افزایش میزان مقاومت آن در برابر انبساط و انقباض می گردد. از دیگر مواد تشکیل دهنده این عایق گران قیمت می توان به قیر صنعتی، فیلم پلی اتیلن، باند و چسب، پودر تالک و مواد پلیمری اشاره کرد.

عایق رطوبتی پیش ساخته وزن سبک و قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و به مرور زمان دچار پوسیدگی و شکستگی نمی شود. از دیگر ویژگی های جذاب این عایق، مقاومت آن در دمای ۱۳۰+ و ۴۰- درجه سانتی گراد است.

اما این نوع از عایق نیز علی رغم تمامی خصوصیات جذابش، با معایبی نیز همراه است. عایق پیش ساخته عمر کوتاهی دارد و در برابر تابش اشعه ماورا بنفش تجزیه می شود. شرایط نگهداری این عایق نیز بسیار سخت است و اگر در دمای ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد نگهداری نشود، بعد از ۶ ماه فاسد می شود.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.