عایق رطوبتی

عایق رطوبتی (قسمت اول)

شرکت آریان نگین کیش (تحت نظر هلدینگ صبا میهن)سالها تلاش وتجربه خود را برای بررسی مقاومت در ساختمان ها و بهبود هرچه بیشتر در پروژه های خود با در هم آمیختن دانش و طراحی ومصالح باکیفیت بالا بکار بسته وبه عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت ها در صنعت ساختمانی وطراحی شناخته شده است . دراین مقاله به بررسی عایق های رطوبتی  می پردازیم

بررسی لزوم استفاده از عایق های  رطوبتی

ساختمان ها و دیگر بناهایی که ما از آنها استفاده می کنیم در معرض خسارت قرار دارند و این موضوع می تواند عمر مفید یک سازه را کاهش دهد. اما عامل اصلی این خسارت چیست و چرا باید از عایق رطوبتی استفاده کرد؟ نم و رطوبت می تواند از طریق خاک و یا با بارش باران به سازه های ساختمانی نفوذ کند و باعث فرسودگی و از بین رفتن بنا شود. لذا برای جلوگیری و کاهش اثرات مخرب آن، باید ساختمان ها را عایق بندی کرد.

هدف از عایق کاری

هدف از عایق کاری، ایجاد یک پوشش محافظ برای بخش های بیرونی ساختمان هم چون پشت بام و دیوار، و دیگر تاسیسات لوله ای و کف آن است؛ تا نم و رطوبت نتواند به آن نفوذ کند. رطوبت در اصل از طریق خاک و یا در اثر بارندگی به بدنه، دیوارها و پی ساختمان نفوذ می کند و تاثیرات نامطلوبی بر جای می گذارد.

این تاثیرات مخرب لزوم استفاده از عایق رطوبتی در منازل را بیشتر می کند. از مهمترین اثرات نفوذ رطوبت به دیوار می توان به ترک خوردگی، متورم شدن روکش های گچی و رشد قارچ یا کپک اشاره کرد. این موضوع در فصل زمستان می تواند شدیدتر باشد و پس از یخ زدگی، باعث فرسودگی و از بین رفتن نماکاری آجری یا سنگی شاختمان شود. رطوبت حتی به فلزات و الوار چوبی هم رحم نمی کند و به مرور زمان باعث زنگ زدگی و پوسیده شدن آنها می شود.

راه­های جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختمان

برای کاهش میزان رطوب نفوذی به ساختمان از دو روش زهکشی و عایق های رطوبتی استفاده می کنند :

  1. زهکشی

منظور از زهکشی، خارج کردن آب­های سطحی یا زیرزمینی از یک سازه برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از آن است. استفاده از زهکشی در ساختمان بسیار حائز اهمیت است و باعث پایین آمدن میزان رطوبت و کاهش میزن فشار وارده بر دیواره های ساختمان می شود. هم چنین زهکشی را با اهداف دیگری مانند جلوگیری از نشست، کاهش سطح ایستایی و ثابت نگه داشتن میزان تراکم خاک اجرا می کنند.

  1. عایق های رطوبتی

روش دوم استفاده از عایق های رطوبتی است که از متداولترین نوع آن می توان به عایق قیر و گونی، عایق رطوبتی پیش ساخته و عایق رطوبتی مایع اشاره کرد.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.