ویژگی های سقف تیر چه بلوک

ویژگی های سقف تیر چه بلوک

شرکت آریان نگین کیش (تحت نظر هلدینگ صبا میهن)سالها تلاش وتجربه خود را برای بررسی مقاومت در ساختمان ها و بهبود هرچه بیشتر در پروژه های خود با در هم آمیختن دانش و طراحی ومصالح باکیفیت بالا بکار بسته وبه عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت ها در صنعت ساختمانی وطراحی شناخته شده است . دراین مقاله به بررسی سقف تیر چه بلوک می پردازیم

سقف تیرچه بلوک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از متداول ترین سقف ها که در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، با عنوان سقف تیرچه بلوک شناخته می شود. در این نوع طراحی، معمولاً تیرچه ها به عنوان اتصالات فرعی، پایه اصلی سازه را تشکیل می دهند و بلوک ها، پرکننده فضای بین تیرچه ها هستند. انواع بلوک با جنس مختلف و در ابعاد و اندازه های متنوع برای پر کردن بین تیرچه ها در سقف تیرچه بلوک استفاده می شوند.


بلوک های ساخته شده از فوم پلی استایرن، بلوک های سفالی و بلوک های ساخته شده از بتن سبک، انواع رایج از این مصالح هستند.
سقف تیر چه بلوک سازه دال یکطرفه محسوب می شود. برای اینکه بار مرده ساختمان کاهش پیدا کند از بلوک های توخالی باید استفاده کرد. برای ساخت سقف تیرچه بلوک از تیرچه های فولادی و بتنی در موقعیت مناسب استفاده می شود. معمولاً استاندارد فاصله بین هر تیرچه، ۵۰ سانتی متر است. برای نصب دقیق تر و طراحی سازه بادوام، محاسبات، دقیقاً مطابق با پروژه مشتری انجام می شود.

سقف تیرچه بلوک به صورت پیش ساخته در کارخانه ها آماده شده است و مطابق با نیاز مشتری تا محل نصب، منتقل می شوند. پس از آن، مرحله بتن ریزی انجام می گیرد. پس از آن که تیرچه ها در فواصل معین، نصب شدند، بلوک ها در حد فاصل دو تیرچه قرار می گیرند. در این شرایط، پس از پایان کار باید آرماتورهای حرارتی به دقت جایگزین شود و سپس بتن ریزی کامل گردد.

اجرای سقف تیرچه بلوک

یکی از مهمترین نکاتی که در اجرای سقف تیرچه و بلوک باید رعایت کنید این است که حداقل وزن سازه را تامین کنید؛ به این ترتیب، شاید لازم باشد بخشی از مقطع کششی بتن را حذف کنید و قسمتی را برای نصب میلگردهای کششی اختصاص دهید. به این ترتیب می توانید در هزینه های بتنی نیز صرفه جویی کنید.
آنچه لازم است درباره مصالح بتن بدانید که به طور ذاتی، بتن، قابلیت فشار و کشش را ندارد، بنابراین در سازه های سقف تیرچه و بلوک یا سایر قسمت ها، در مواردی که فشار یا تنش کششی به بتن وارد می شود، این مصالح مناسب نیستند. به این ترتیب با حذف بتن از سازه، می توانید بار مرده وارد بر ساختمان را کاهش دهید.

 برای اجرای سقف تیرچه و بلوک به چه مصالحی نیاز است؟

تیرچه
بلوک
کلاف میانی
آرماتورهای منفی و آرماتورهای افت و حرارت
سقف تیرچه بلوک
بتن پوشش درجا

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.