بتن خود ترمیم شونده

ویژگی های بتن خود ترمیم شونده

شرکت آریان نگین کیش (تحت نظر هلدینگ صبا میهن)سالها تلاش وتجربه خود را برای بهبود هرچه بیشتر اجرای کف سازی در پروژه های بیشمار خود با بکار گیری انواع بتن باکیفیت بالا بکار بسته وبه عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت ها در صنعت کف سازی شناخته شده است . دراین مقاله به بررسی ویژگی های بتن خود ترمیم شونده  در صنعت ساختمان می پردازیم.

بتن خود ترمیم شونده

بتن خود ترمیم شونده

بتن خود ترمیم شونده چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مهمترین متداول ترین و محبوب ترین مصالح ساختمانی که در اکثر پروژه های ساخت و ساز مورد توجه مهندسان قرار گرفته، بتن خود ترمیم شونده شناخته می شود. ویژگی ها و قابلیت‌ های برجسته و ارزشمند این ماده اولیه استفاده از آن را برای ساختمان سازی رایج کرده است.
از مهمترین خواص و ویژگی های بتن خود ترمیم شونده می توان به انعطاف پذیری بالای آن  اشاره کرد؛ چیزی که نیاز بسیاری از پروژه های ساخت و ساز است. به راحتی می توان بتن خود ترمیم شونده را به هر شکلی تبدیل کرد.
معمولاً بتن، از سیمان آب و سنگدانه تشکیل شده است؛ همین عوامل، استحکام بالای سازه را موجب می شوند.
بتن خود ترمیم شونده مزایای زیادی را از لحاظ سخت بودن و مقاوم بودن پس از خشک شدن ارائه می دهد اما با این حال باید توجه داشته باشید که بتن پس از خشک شدن، به شدت در معرض ترک خوردگی قرار می گیرد. مقاومت بسیار پایین بتن در برابر نیروهای کششی موجب می شود که پس از خشک شدن، دچار ترک خوردگی شود که این باعث صرف هزینه های زیاد برای ترمیم خواهد شد.

اگرچه شکاف های کوچک برای این بتن ایجاد می شود، اما همین ترک ها اگر رشد پیدا کند می تواند عمیق تر شود و سلامت ایمنی کل سازه را به خطر بیندازد. همچنین اگر آب و رطوبت از لابه لای ترک های ایجاد شده در بتن به سمت میلگرد ها نفوذ کند، باعث خوردگی و فرسودگی آنها شده که در نتیجه تمام ساختمان  به خطر می افتد.

برای حل چالش های فوق و برای اینکه از ترک خوردگی بتن جلوگیری شود، مصالح جدیدی به دنیای ساخت و ساز با نام “بتن خود ترمیم شونده” معرفی شده است. این مصالح، نمونه‌ای از بتن است که به محض ایجاد ترک می‌تواند خود را ترمیم و بازسازی کند و از رشد ترک و عمیق‌تر شدن آن جلوگیری نماید.
فرایند خود ترمیم شوندگی در این نوع بتن به این صورت است که چنانچه ترک در بتن ایجاد شود، مواد سیمانی خشک شده می‌تواند با کربن دی اکسید هوا و آب واکنش داده و یک لایه از کربنات کلسیم را به وجود آورد؛ این ترکیب معدنی از گسترش ترک و شکاف جلوگیری می کند.

این فرایند ترمیم، حدود ۳ هفته طول می کشد. وجود یک باکتری مفید در محل واکنش شیمیایی این فرایند را تسریع می سازد. این باکتری قبل از اینکه ترک در داخل بتن ایجاد شود غیر فعال است اما پس از ترک خوردگی و در اثر تماس با رطوبت و آب، فعال می شود و می تواند ترک را مسدود کند.

بنابراین موجب پایداری سازه بتنی می‌شود. تمام این فرایندها موجب می گردد فشارها و تنش های فیزیکی و شیمیایی به بتن قابل تحمل باشد و همچنین برای محیط زیست، هیچ آلودگی ندارد.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.