نکات مهم در اجرای سقف تیرچه بلوک

شرکت آریان نگین کیش (تحت نظر هلدینگ صبا میهن)سالها تلاش وتجربه خود را برای بررسی مقاومت در ساختمان ها و بهبود هرچه بیشتر در پروژه های خود با در هم آمیختن دانش و طراحی ومصالح باکیفیت بالا بکار بسته وبه عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت ها در صنعت ساختمانی وطراحی شناخته شده است . دراین مقاله به بررسی نکات مهم در اجرای سقف تیرچه بلوک  می پردازیم

نکات مهم در اجرای سقف تیرچه بلوک چیست؟

اگرچه سازه های تیرچه و بلوک به صورت پیش ساخته آماده شده‌اند، اما هنگام  اجرای سقف تیرچه بلوک باید یک سری نکات را رعایت کنید. در این خصوص به نکات زیر توجه داشته باشید:

حداقل عرض تیرچه ها ۱۰سانتی متر است.
حداقل فاصله قرارگیری بین محور دو تیرچه متوالی، ۷۰ سانتی متر است.
حداقل فاصله دو بلوک پس از نصب در دو جهت یک تیرچه، ۵/۶ سانتیمتر است.
اندازه بتن بر بالای تیرچه حتماً باید از یک دوازدهم فاصله محور دو تیرچه، کمتر باشد.
حداقل قطر سقف برای تیرهایی که تکیه گاه ساده دارند، یک بیستم دهانه است.
حداکثر دهانه پوشش داده شده در تیرچه ها، ۸ متر است.

 

تیرچه بتنی چیست؟

تیرچه بتنی در حقیقت سازه پیش ساخته ای است که از بتن و آرماتورهای فولادی تشکیل شده و یکی از مصالح ساختمان سازی محسوب می شود. در یک تیرچه بتنی، بلوک ها در حد فاصل تیرچه ها قرار می گیرند و با بتن پوشش داده می‌شود. بر همین اساس، یک تیرچه بتنی را به دو دسته خرپایی و پیش تنیده تقسیم می کنند. قیمت این تیرچه ها بر اساس ابعاد و اندازه، متفاوت است. برای ساخت تیرچه بتنی، آرماتورهای سقفی مورد نیاز به یک شبکه خرپایی با استحکام کامل متصل می‌شود.

 پاشنه بتنی چیست؟

پاشنه بتنی در حقیقت به قسمت بتنی تیرچه خرپایی، اطلاق می شود. در این قسمت، بتن قرار می‌گیرد و به عنوان یک مهار کننده میلگرد های زیرین خرپاها، عمل می نماید. تیرچه پاشنه بتنی، نقش مهمی در یک ساختار سقف دارد. اگر این سقف در مسیر استاندارد انجام شود، پایه گذاری بلوک ها چندان دشوار نخواهد بود.

 تیرچه فلزی چیست؟

تیرچه فلزی که در اصطلاح به آن “تیرچه کرومیت” نیز گفته می شود از یک تسمه یا ورق تشکیل شده که دو قسمت فوقانی و تحتانی آن با دو بال، احاطه شده است. فرایند اجرای سازه با تیرچه کرومیت یا تیرچه فلزی سرعت امکان پذیر است. به طور استاندارد، وزن تیرچه ها با ابعاد ۵ یا ۶ متری، نباید بیشتر از ۱۰ کیلوگرم باشد.  عامل محدود کننده نصب تیرچه کرومیت، طول آن ها است.

تیرچه صنعتی چیست؟

تیرچه صنعتی یا تیرچه ماشینی، سازه هایی هستند که از خرپایی فلزی ساخته شده و میلگردها با جوشکاری به آرماتورهای فوقانی و زیرین، متصل گشته اند. طول، اندازه و وزن، عواملی هستند که در قیمت تیرچه صنعتی تأثیرگذار می باشند.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.