بررسی مقاومت در ساختمان های مرتفع (قسمت دوم)

شرکت آریان نگین کیش (تحت نظر هلدینگ صبا میهن)سالها تلاش وتجربه خود را برای بررسی مقاومت در ساختمان های مرتفع و بهبود هرچه بیشتر در پروژه های خود با در هم آمیختن دانش و طراحی ومصالح باکیفیت بالا بکار بسته وبه عنوان یکی از پیشرو ترین شرکت ها در صنعت ساختمان شناخته شده است . دراین مقاله به بررسی  مقاومت در ساختمان می پردازیم

مقاومت ساختمان های مرتفع

مقاومت سازه در برابر زمین لرزه:

یکی از مهمترین بخش هایی که در استاندارد ساختمان سازی و سازه همواره مورد توجه قرار می‌گیرد، مقاوم سازی در برابر زمین لرزه است. زمین لرزه در اثر حرکات ورقه های زمین و برخورد آنها به یکدیگر اتفاق می افتد. میزان خرابی در سطح زمین بستگی به فاصله ساختمان تا مرکز یا کانون زمین لرزه دارد.
اگر سازه ها به خوبی مقاوم‌سازی شده باشند می توانند حداکثر بار زمین لرزه را تحمل کنند. در محاسباتی که برای مقاوم سازی در برابر زمین لرزه انجام می شود، از یکسان شدن فرکانس سازه با فرکانس زمین‌لرزه و تشدید اثر رزونانس جلوگیری می شود.

بررسی سیستم سازه در ساختمان های مرتفع:

با توجه به مواردی که در فوق به آن اشاره کردیم، برای اجرای پروژه های سازه ای در ساختمان های مرتفع لازم است اندازه بارهای وارد شده به صورت عمودی و سازه و همچنین بار مرده و زنده برای ساختمان بلند، محاسبه شود. در نظر گرفتن بارهای جانبی نیز حائز اهمیت است. پس از اینکه تمام این موارد مشخص شد و محاسبات به پایان رسید، اکنون انتخاب زمان انتخاب  میان سیستم های بتنی یا سیستم های فولادی است. همچنین مهندسان تصمیم می گیرند که نحوه اتصالات این سازه ها چگونه باشد و از چه مصالحی استفاده کنند.

طراحی نمای بیرونی سازه‌های مرتفع:

با توجه به اهمیت محاسبه بارهای وارد بر بیرون ساختمان ها به ویژه سازه های بلند، انتخاب نمای بیرونی و متریال به کار رفته در این قسمت بسیار اهمیت دارد. در این مرحله، مهندسان تصمیم می گیرند که چه مصالحی برای نمای بیرونی به کار رود و چگونه در کنار یکدیگر نصب شوند. کار کردن در ارتفاع برای ساخت سازه های بلند دشوار است، بنابراین معمولاً نماهایی برای این پروژه ها انتخاب می شود که یکنواخت بوده و شرایط تمیز کردن، ترمیم یا نگهداری آنها به راحتی امکان پذیر باشد.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.