طراحی پلان ساختمان

پلان چیست؟

 

پلان ساختمان به طرحی گفته می شود که تمام اطلاعات سازه بر روی آن مشخص شده است تا معمار و مهندسان ساخت و ساز بتوانند نمای کلی طرح را به راحتی پیاده سازی کنند. در طراحی پلان ساختمان، مراحل مختلفی در نظر گرفته می شود؛ به عبارت دیگر، این نقشه دارای قسمت های مختلفی است که هر قسمت خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد.

شرکت آریان نگین کیش با دارا بودن کادر مهندسی بسیار باتجربه (که زیر نظرشرکت هلدینگ صبا میهن )و با استفاده از طراحی های خاص ومنحصر به فرد در پروژه های  خود باعث کاهش هزینه‌های اجرایی و همچنین سبب صرفه‌جویی در زمان شما خواهند شد. در ادامه با مراحل طراحی پلان ساختمان  در صنعت ساختمان سازی به صورت مرحله به مرحله آشنا می شویم.

طراحی پلان ساختمان

طراحی پلان ساختمان

 

 مراحل طراحی پلان ساختمان شامل چه مواردی است؟

۱- موقعیت دقیق قرارگیری پله ها و آسانسور  را مشخص کنید

یکی از مهمترین مراحل اجرای پلان ساختمان، تعیین دقیق موقعیت پله ها و آسانسور است. این مسئله به ویژه در مورد پلان ساختمان برای مجتمع های چند واحدی، چه با کاربری تجاری و چه مسکونی بسیار اهمیت دارد.

موقعیت پله ها مشخص می کند که چه تعداد واحد ساختمانی در این نقشه وجود دارد؛ تعداد پارکینگ های هر واحد چقدر است و همچنین اندازه عرض و شکل زمین چگونه است. در تعیین موقعیت پله ها و آسانسور، به مدل پله ها و اعداد آنها دقت می شود.

۲- فضاهای خصوصی و عمومی را مشخص کنید

دومین مرحله برای طراحی پلان ساختمان که با نام لکه گذاری پلان شناخته می شود، تقسیم بندی یا تفکیک فضاهای خصوصی و عمومی است. پس از اینکه موقعیت پله ها و آسانسور مشخص شد، باید معین کنید که کدام یک از قسمت های داخل پلان، فضای خصوصی است، کدام یک نیمه خصوصی و کدام یک عمومی.

۳- ورودی ساختمان و آشپزخانه را مشخص کنید

پس از اینکه موقعیت پله ها، آسانسور و فضاهای خصوصی و عمومی مشخص شد، اکنون زمان آن رسیده است که قسمت ورودی برای آشپزخانه و ورودی ساختمان را علامت گذاری کنید.

تعیین دقیق موقعیت آشپزخانه برای واحدهای مسکونی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که باید در مکانی قرار گیرد که دسترسی به نور و تهویه کافی برای آن فراهم شود. قسمت ورودی آشپزخانه معمولاً به ورودی ساختمان نزدیک تر است و به سالن نشیمن نیز راه دارد. ایده جالبی خواهد بود اگر یک قسمت از آشپزخانه به تراس دسترسی داشته باشد.

 

۴- موقعیت اتاق خواب و حمام را مشخص کنید

چهارمین مرحله از طراحی پلان ساختمان، تعیین دقیق موقعیت اتاق های خواب و حمام است. اتاق خواب والدین از اتاق خواب کودکان با فاصله بیشتری در نظر گرفته می شود. همچنین درب اتاق ها خارج از دید افرادی هستند که در سالن پذیرایی می نشینند. موقعیت حمام در نزدیکی اتاق ها در نظر گرفته می شود و درب ورودی حمام  بهتر است که قابل رویت نباشد.

۵- تعداد و موقعیت ستون ها در پلان را مشخص کنید

یکی از مهمترین بخش های طراحی پلان ساختمان، مشخص کردن تعداد و موقعیت ستون ها در ساختمان است.

معمولاً ستون های ساختمان تا طبقات پارکینگ امتداد پیدا می‌کنند، بنابراین به موقعیت پارک خودروها نیز توجه داشته باشید. پس از اینکه ستون گذاری انجام شد، نگاه کلی به پلان‌ساختمان بیندازید تا مطمئن شوید همه چیز بی عیب و نقص است.

۶- اصلاحات پلان‌ ساختمان در صورت لزوم

پس از آن که تمام جزئیات داخل پلان ساختمان طراحی شد، یک بازنگری کلی نیاز دارد تا جزئیات مربوط به هر بخش، بخصوص طراحی داخلی ملاحظه شود. در هر قسمت اگر به تغییرات جزئی نیاز است، حتماً این کار را با ظرافت و دقت زیاد انجام دهید.

۷-  طراحی مبلمان داخلی را برای پلان ساختمان اجرا کنید

آخرین مرحله در طراحی پلان ساختمان، مبله کردن طرح است. پس از آنکه مطمئن شدید تمام جزئیات پلان، صحیح و دقیق اجرا شده است، درباره چیدن اسباب و مبلمان و سایر وسایل اقدام کنید.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.