انواع بتن سبک

انواع بتن سبک

 

شرکت آریا نگین کیش (یکی از زیر مجموعه های هلدینگ صبا میهن ) برای اجرای  ساخت اسکلت بتنی که دربرگیرنده‌ی شبکه‌بندی از میلگرد‌های آهنی و بتن است از انواع بتن سبک که باعث سبک‌سازی اسکلت بتنی می‌شود در پروژهای ساختمانی خود استفاده می کند که در ادامه ی مقاله به آن اشاره می کنیم.

انواع بتن سبک کدام است؟

به صورت کلی، می‌توان بتن سبک را به چهار دسته‌ی بتن سبک دانه، بتن اسفنجی، بتن بدون ریز دانه و بتن پلیمری تقسیم بندی کرد.

 

انواع بتن سبک

انواع بتن سبک

بتن سبک دانه

در بتن سبک دانه، به جای اینکه از دانه‌های شن و ماسه استفاده شود، ذرات کوچکتری به کار برده شده‌اند. این ذرات کوچکتر هر چند وزن کمتری دارند، اما مقاوم هستند و می‌توانند استحکام سازه را حفظ کنند. دانه‌های بتن سبک را می‌توان، به دو دسته‌ی دانه‌های طبیعی و غیرطبیعی تقسیم‌بندی نمود.
دانه دیاتومه، پوکه معدنی، شیل، اسلیت منبسط شده و توف نمونه های از دانه‌های طبیعی هستند. دانه لیکا با اندازه‌های گوناگون، پس مانده زغال کک و ورمیکولیت سرباره نمونه‌هایی از دانه‌های غیرطبیعی محسوب می‌شوند.
همانطور که گفته شد، این دانه‌ها را اگر بخواهیم با دانه‌های شن و ماسه مقایسه کنیم وزن کمتری دارند و همین عامل، سبک‌سازی ساختمان را به دنبال دارد.

بتن اسفنجی

بتن اسفنجی به بتنی گفته می‌شود که در آن حفره‌های هوا و گاز، تخلخل ایجاد می‌کنند و در انتها باعث به وجود آمدن یک بتن سبک می‌شوند. بتن اسفنجی، با نام گوناگون دیگری از جمله: بتن کفی، بتن متخلخل و بتن گازی نیز شناخته می‌شود.

بتن بدون ریزدانه

آب، سیمان، شن و ماسه اجزایی هستند که باعث به وجود آمدن بتن می‌شوند. بتن بدون ریز دانه به بتنی گفته می‌شود که در آن، مواد ریز دانه یعنی ماسه وجود ندارد و فقط اجزای آب، سیمان و شن را شامل می‌شود.
وجود نداشتن ماسه در بتن بدون ریزدانه، باعث میشود که این بتن، وزن کمی داشته باشد و به این علت که دارای دانه‌های درشتی مانند شن است، باعث می‌شود از تخلخل بیشتری برخوردار باشد و باعث سبک سازی ساختمان شود.

بتن پلیمری

بتن پلیمری به بتنی گفته می‌شود که در آن، آب که ماده حلال در بتن است حذف شده است و به جای آن، رزین به کار برده شده است.
در این نوع از بتن، دانه‌های شن و ماسه جای خود را به الیاف پلیمری داده‌اند. حذف آب و شن و ماسه از این نوع بتن سبب می‌شود که سبک باشد. بتن پلیمری دارای خاصیت آبگریزی بالایی می‌باشد و می‌توان از آن، به عنوان عایق برای حرارت، رطوبت، برودت و صدا استفاده نمود. همچنین از لحاظ هزینه‌ی تولید از دیگر مصالحی که برای سبک‌سازی ساختمان استفاده می‌شوند به‌صرفه‌تر می‌باشد.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.