اتصالات آرماتوربندی

 اتصالات ساختمان سازی و آرماتوربندی

انواع اتصالات فلزی و فولادی و روش های جوشکاری و اتصالات فیزیکی که می‌توانند مصالح ساختمانی فلزی نظیر میلگردها و آرماتور را به یکدیگر متصل کنند، جزو ضروریات هر پروژه ساختمانی هستند. در هنگام آرماتوربندی از اتصالات آرماتوربندی متفاوتی استفاده می شود که هر یک نام مخصوص به خود را دارد. دسته بندی های مختلفی برای این اتصالات معرفی شده است.شرکت آریا نگین کیش (یکی از زیر مجموعه های هلدینگ صبا میهن ) برای اجرای  ساخت اسکلت های ساختمانی از انواع اتصالات آرماتوبندی درمتصل کردن میلگرد‌های آهنی  استفاده می کندکه باعث یک پارچه سازی اسکلت می‌شود . در ادامه ی مقاله برای آشنایی با این اتصالات ساخت و ساز با ما همراه باشید.

انواع اتصالات آرماتور بندی

اتصالات پوششی
اتصالات جوشی
اتصالات مکانیکی
اتصالات اتکایی
اتصالات گردن

اتصالات پوششی

اتصالات پوششی در آرماتوربندی متداول ترین نوع اتصالات است که در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق استاندارد آیین نامه بتن ایران، این اتصالات باید حدود ۱/۳ برابر طول گیرایی آرماتور اجرا شده باشد.

اتصالات جوششی

همانطور که از نام این اتصالات برمی‌آید، اتصالات جوششی است در حقیقت همان روش های جوشکاری برای اتصال آرماتورها هستند. این اتصالات به دو نوع اتصالات جوشی سر به سر خمیری ( اتصالات جوش الکتریکی تماسی) و همچنین اتصالات جوش ذوبی با الکترود ( جوشکاری با قوس الکتریکی) دسته بندی می شوند.

اتصالات مکانیکی

یکی دیگر از انواع اتصالات در آرماتوربندی، اتصالات مکانیکی هستند. این اتصالات در حقیقت، قطعات فیزیکی هستند که با نام کوپلر شناخته شده و موجب می شود قطعات آرماتور در راستای یکدیگر در محل مورد نظر در جای خود محکم شود؛ بدون آنکه انحراف از مسیر اصلی داشته باشد. اتصالات مکانیکی آرماتور، بسیار سبک تر از سایر اتصالات هستند.

اتصالات اتکایی

یکی دیگر از انواع اتصالات در آرماتوربندی، اتصالات اتکایی است برای اینکه این نوع اتصالات در جای خود محکم شود، نکات مهمی وجود دارد که به اختصار آنها را معرفی می‌کنیم:
آرماتورهایی که برای اتصال در نظر گرفته می شوند باید عمود بر محور اصلی برش داده شوند.
استفاده از اتصالات اتکایی برای آرماتورهای تحت فشار توصیه شده است. در این حالت قطر آرماتور ۲۰ میلیمتر و بیشتر در این روش تعیین گشته است.
اتصالات اتکایی هرگز نباید در یک مقطع مشترک اجرا شوند.
از اتصالات اتکایی زمانی استفاده کنید که آرماتورها دارای خاموت بسته یا مارپیچ باشند.
هنگام اتصالات اتکایی، آرماتور باید در نهایت به یک سطح صاف ختم شود. زاویه آرماتور نسبت به صفحه عمود بر این حالت نباید از یک و نیم درجه فراتر شود.

اتصالات گردن آرماتور

یکی دیگر از انواع اتصالات در آرماتوربندی به کار می رود، اتصالات گردن است. اگر نامی از “وصله گردن” نیز شنیدید در حقیقت منظور همین نوع اتصالات است. در به کارگیری این اتصالات نکات زیر را توجه داشته باشید:
هر کدام از اتصالات گردن باید به اندازه ۴۰ برابر بیشتر از قطر آرماتور با وصله مجاور فاصله داشته باشد. اتصالات نباید در یک سطح مطب مقطع قرار گیرند.
پس از استفاده از اتصالات گردن آرماتور توجه داشته باشید که قطعات تحت خمش و تحت فشار نباید بیشتر از تعداد نصف آرماتورها  در یک سطح مقطع باشد.
در صورتی که اثرات کشش ناشی از خمش در این اتصالات مشاهده شود، لازم است حداکثر یک سوم از آرماتور ها در یک سطح مقطع توسط پوشش  حمایت شوند.
از اتصالات گردنی در آرماتورهای تحتانی، آرماتورهای میانی، آرماتور های بالایی، قطعات خمشی روی تکیه گاه یا نزدیک به این مکان ها جداً خودداری کنید.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.