آرماتور بندی

آرماتور بندی چیست

اصطلاح آرماتور بندی در حقیقت، یک عملیات مهندسی است که در حوزه ساخت و ساز مطرح می شود. در یک تعریف ساده، آرماتوربندی عبارت است از چیدمان دقیق میلگردها و مصالح فولادی در کنار یکدیگر به طوری که با اتصالات جوشکاری سرد یا سایر اتصالات فیزیکی نظیر بست های فولادی به یکدیگر متصل می شوند.

شرکت آریا نگین کیش (یکی از زیر مجموعه های هلدینگ صبا میهن ) برای اجرای  ساخت اسکلت بتنی که دربرگیرنده‌ی شبکه‌بندی از میلگرد‌های آهنی و بتن است از انواع بتن سبک وآرماتوربندی های خاص  در پروژهای ساختمان خود استفاده می کند که دراین مقاله به مزیت های این کار  اشاره می کنیم

آرماتور بندی

آرماتور بندی

مزایای آرماتوربندی

این روش مهندسی شده باعث می ‌شود سازه ها، مقاومت و دوام و استحکام فوق ‌العاده‌ای داشته باشند. آنچه در ساختمان های مدرن مشاهده می کنید، حاصل آرماتوربندی قوی و استاندارد است.
در زمان آرماتوربندی پس از اینکه سازه ها در کنار یکدیگر قرار گرفتند، فرآیند بتن ریزی انجام می شود. ترکیب سازه آرماتور و بتن، یک مصالح قوی و محکم را ایجاد می کند که باعث استحکام سازه می گردد. پس از بتن ریزی، بافت نرم این ترکیب در لابه لای آرماتورها شکل می گیرد تا استحکام لازم را فراهم کند.
آرماتوربندی به شکل های متفاوت در سازه های ساختمانی اجرا می‌شود.

ممکن است میلگردهای فولادی به صورت عمودی در کنار یکدیگر متصل شوند و یا در حالت یک در میان، عمودی و افقی و حتی به صورت میله های در هم تنیده نصب شوند.

آنچه مهم است اینکه نحوه آرماتوربندی طبق نظر مهندسان و پروژه ساخت انجام می گیرد. استحکام و دوام ستون ها و فونداسیون ساختمان در گرو یک آرماتور بندی صحیح و اصولی است.

در انتخاب میلگردها برای آرماتوربندی، عواملی نظیر قطر میلگرد، ابعاد و اندازه های چشمه های و حفره ها در لابه لای شبکه آرماتور، زمان عملیات، هزینه ها و نوع پروژه ساختمانی دخالت دارند.

 

آرماتوربندی برای سازه های بتنی چه مزایایی دارد

سازه هایی که از ترکیب بتن و آرماتور ساخته شده باشند، فشرده تر و متراکم تر هستند، بنابراین در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی مقاومت بالاتری دارند.

ترکیب بتن – آرماتور، استحکام کششی سازه را افزایش می دهند.

سازه های بتن آرمه که در حقیقت ترکیب آرماتور و بتن هستند، در برابر نفوذ رطوبت و آتش‌سوزی مقاومت بالایی دارند.

ساختمان هایی که با آرماتور، پایه‌گذاری شده اند، در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی از ثبات و پایداری بالاتری برخوردار هستند.

امکان شکل دهی بتن نرم از طریق روش های آرماتوربندی امکان پذیر است.

هزینه های نگهداری بتن در سازه های آرماتور، پایه ریزی شده بسیار کمتر است.

آرماتوربندی از انحراف ساختمان و تخریب بنا جلوگیری می کند.

روش های آرماتوربندی و سازه های بتنی در کنار یکدیگر به مهارت‌ های تخصصی کمتری نیاز دارند.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.